W majowy poranek 2016 roku wybrali się Kris, Anacho, Miras, Jesus, Mysza, Tino i ja. Naszym głównym celem wyprawy była wieś Bohatyrowicze w obwodzie grodzieńskim. To tutaj rozgrywała się akcja Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. W pobliżu miejscowości, na skarpie nadniemeńskiej, znajduje się krzyż Jana i Cecylii, powieściowej pary małżonków, którzy mozolną pracą mieli dać początek historii Bohatyrowicz. W Bohatyrowiczach, nazywanych niezmiennie przez żyjących tam Polaków okolicą szlachecką, mieszka jeszcze kilka starszych osób, wśród nich Pani Teresa Bohatyrowicz, którą mieliśmy okazję spotkać przy krzyżu Jana i Cecylii.
Następnym miejscem do jakiego dotarliśmy to były Stare Wasiliszki – miejsce w którym urodził się i mieszkał Czesław Niemen. Udaliśmy się na godzinną pogawędkę z kościelnym, który był bezpośrednim sąsiadem Niemena i jego kumplem zarazem. Fajnie było posłuchać opowieści od strony kuchni 😉
Kolejnym naszym celem byłą pogoń za Adamem Mickiewiczem. Odwiedziliśmy jego folwark w Zaosiu oraz dom w Nowogródku. Do dzisiaj historycy sprzeczają się gdzie narodził się nasz poeta.
Nasza dalsza trasa przebiegała przez znany już z wcześniejszych wyjazdów Nieśwież, gdzie po raz kolejny odwiedziliśmy rezydencję Radziwiłów. W dalszej drodze w Mińsku poznaliśmy grupę motocyklistów z Nocnych Wilków, którzy zaproponowali nam wizytę we wsi Chatyń, w której znajduje się miejsce pamięcipomordowanych przez Niemców i Ukraińców mieszkańców wsi. W uszach zachodniej opinii publicznej nazwy „Khatyn” i „Katyń” brzmiały właściwie tak samo. Kreml nie ustawał więc w wysiłkach, by zbrodnię radziecką zatuszować za pomocą hitlerowskiej.
W drodze powrotnej wpadliśmy do miejscowości Druskienniki na Litwie gdzie znajduje się ciekawe muzeumpomników radzieckich. Następnie Wilno i pod ciepły prysznic do domu 😉